Barfod-Barfoed Slægten
Du er ikke logget ind Login
 
Knud Valdemar Barfoed

Knud Valdemar Barfoed

Mand 1888 - 1965  (77 år)

Personlige oplysninger    |    Medie    |    Notater    |    Alle    |    PDF

  • Navn Knud Valdemar Barfoed 
    Født 1 mar. 1888  Hørsholm Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Køn Mand 
    Beskæftigelse Arkitekt 
    Referencenummer XVI,142 
    Død 5 maj 1965 
    Person-ID I2830  Barfod-Barfoed
    Sidst ændret 22 mar. 2008 

    Far Erik Christian Nissen Barfoed,   f. 6 dec. 1847,   d. 9 maj 1935  (Alder 87 år) 
    Mor Thora Læssøe,   f. 31 aug. 1853,   d. 17 jan. 1917, . Find alle personer med begivenheder på dette sted  (Alder 63 år) 
    Gift 16 mar. 1880  Garnisons Kirke i København Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Familie-ID F1167  Gruppeskema  |  Familie Tavle

    Familie Emma Margrethe Trock,   f. 6 maj 1888, Kragerupgaard i Ørslev Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 6 sep. 1980  (Alder 92 år) 
    Gift 6 maj 1917  København Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Børn 
     1. Jørgen Christian Læssøe Barfoed
     2. Ida Margrethe Læssøe Barfoed
    Familie-ID F1174  Gruppeskema  |  Familie Tavle

  • Billeder
    Knud Valdemar Barfoed
    Knud Valdemar Barfoed

  • Notater 
    • (XVI,142) Født i Hørsholm i 1888 og kom 1892 til Brøndbyvester, hvor han tilbragte sin barndom i den skønne firlængede stråtækte præstegård med den store have. Han blev først undervist af sin far og siden i Hjort & Otterstrøms Skole på Hollændervej i København, hvor han blev student 1907. I den følgende vinter gik han på Det tekniske Selskabs Skole og blev derefter i 1908 murerlærling i Glostrup. Om efteråret kom han ind på det første hold af Akademiets bygningstekniske skole og fik i 1909 Kunstakademiets skolepræmie i perspektiv, hvorefter han rejste på studietur til Paris og London. I 1910 fik han afgang fra Kunstakademiet med udmærkelse og ug- i hovedkarakter. I 1911 aftjente han sin værnepligt som pionersoldat og gjorde tjeneste under den første verdenskrig som ordonnans hos frontchefen, kaptajn Schousboe, på sydfronten på Amager og blev pionerkorporal uden at have gennemgået korporalskolen. 1912-13 var han formand for Akademiets elevforening "Den 3. dec. 1892" og arbejdede samtidig som tegner hos H.B. Møller og arkitekt Vilh. Fischer og ledede efter dennes død som konduktør arbejdet på Nordisk Livsforsikrings Selskabs bygning i København og foretog desuden i somrene 1914-16 undersøgelser for Nationalmuseet til sjællandske kirker. I 1917 blev han bygningskonduktør ved fyrvæsenet. Knud V. Barfoed byggede Svaneke fyranlæg og privat opførte han Svaneke skole og anlagde byparken. 1918 fik han afgangsbevis fra Kunstakademiet og i 1919 blev han konduktør hos arkitekt Martin Borch og sønnen Christen Borch, der var hans svoger. Hér var han med til udvidelsen af Den kgl. Veterinær- og Landbohøjskole. Han var desuden konduktør for udvidelsen af Roskilde Katedralskole og Amtssygehuset og havde herefter tegnestue i Roskilde, hvor han som privat arkitekt byggede om på Roskilde Bank og Roskilde Sparekasse og opførte forskellige forretningsejendomme, beboelseshuse og villaer i byen og dens omegn, samt udvidede Sct. Maria Hospital med en sygefløj og et nyt kapel. Samtidig var han konsulent for "Kristelig Forening for Børns Redning" og udvidede foreningens børnehjem bl.a. med gymnastikhuse, og desuden byggede han gymnastikhuse forskellige steder i landet, bl.a. i Tønder, hvor han for seminariet istandsatte og ombyggede Helligåndshuset. Han gennemførte endvidere nogle restaureringer af bl.a. Ferslev Kirke og Povlsker Kirke på Bornholm samt opførte en lille kirke i Hareskov. Han ombyggede også Voss fabrik i Fredericia efter en brand. I 1937 blev han medhjælper hos sin svoger Christen Borch og har især arbejdet med fængslerne, samt i København desuden med Politigården og Østre Landsret. Ved fængselsvæsenet har han ledet opførelsen af boliger, avlsbygninger og gymnastikhuset ved Søbygaard og Nyborg samt ved Nr. Snede, Kærshovedgaard, Sdr. Omme og Tarm samt bygget en kirke af tyskernes efterladte ammunitionsdepoter i Hjøllundljren. Endvidere har han udvidet Aakirkeby skole og projekteret en bank i Hasle og Aakirkeby. I 1942 blev han Ridder af Dannebrog. Han var i nogle år medlem af Naturfredningsforeningen langs Køge Strand og skrev en række avisartikler om den nye Køgevej samt foreslog plantning af skovarealer på den skovfattige egn. I de senere år har han især dyrket akvarelmaleri og oliemaleri. Har to børn.