Barfod-Barfoed Slægten
Du er ikke logget ind Login
 
Victor Henrik Valdemar Barfoed

Victor Henrik Valdemar Barfoed

Mand 1841 - 1905  (63 år)

Personlige oplysninger    |    Medie    |    Notater    |    Alle    |    PDF

  • Billeder
    Viktor Henrik Valdemar Barfoed
    Viktor Henrik Valdemar Barfoed

  • Navn Victor Henrik Valdemar Barfoed 
    Født 18 apr. 1841  Skade præstegård Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Køn Mand 
    Beskæftigelse Ritmester, hovedkasserer, bibliotekar 
    Referencenummer XV,24 
    Død 1905  Frederiksberg Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Person-ID I706  Barfod-Barfoed
    Sidst ændret 22 mar. 2008 

    Far Hans Christian Theodor Barfoed,   f. 7 okt. 1799, Branderup Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 4 feb. 1878  (Alder 78 år) 
    Mor Anna Emilie George,   f. 29 nov. 1799,   d. 29 nov. 1877  (Alder 78 år) 
    Gift 17 nov. 1824  København Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Familie-ID F116  Gruppeskema

    Familie Frederikke Andersen,   f. 8 apr. 1852, Mundelstrupgaard Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 11 maj 1924  (Alder 72 år) 
    Gift 30 apr. 1875  Frederiksberg Find alle personer med begivenheder på dette sted 
    Børn 
     1. Orla Barfoed,   f. 8 maj 1877, Frederiksberg Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 27 nov. 1956  (Alder 79 år)
     2. Aage Barfoed,   f. 2 maj 1879, Frederiksberg Find alle personer med begivenheder på dette sted,   d. 20 sep. 1960  (Alder 81 år)
    Familie-ID F309  Gruppeskema

  • Notater 
    • Victor Henrik Valdemar Barfoed blev student fra Nykøbing Falster i 1862. Han meldte sig som frivillig til krigen 1864 og blev reserveofficersaspirant ved 6. dragonregiment. Den 31/12 1864 blev han officersaspirant ved kavalleriets reserve ved 3. dragonregiment, og fra den 19/7 1867 blev han med anciennitet fra 31/12 1864 sekondløjtnant i kavalleriets krigsreserve og den 26/12 1867 overført til 2. drogonregiment. Den 28/1 1869 blev han cand.polyt. og fra 1869 assistent i de sjællandske jernbaners hovedkontor. Den 15/2 1872 overførtes han til forstærkningen som løjtnant ved rytteriet. Samme år blev han fuldmægtig ved Statsbanernes hovedkassererkontor og tillige bibliotekar ved Sjællandske Statsbanepersonales Bibliotek. I 1890 blev han ritmester og 1901 hovedkasserer ved statsbanerne. Han blev Ridder af Dannebrog 1905. De havde to børn (XVI,38-39).